Archive

For październik, 2008

Wybór zlewozmywaka to bardzo trudna decyzja.

Możliwość komentowania Wybór zlewozmywaka to bardzo trudna decyzja. została wyłączona

Wybór zlewozmywaka to bardzo trudna decyzja. Jest to niewdzięczne zadanie, dlatego, że najwięcej używa się w kuchni właśnie tego urządzenia. Trzeba zatem wybrać taki, który zniesie nadmierną eksploatację. Jak wszystko w mieszkaniu, również zlewozmywak powinien pasować do reszty mebli kuchennych. Najbardziej wytrzymałe są dziś zlewozmywaki granitowe. Są one również jednymi z najdroższych urządzeń tego typu, jakie posiadamy w sprzedaży. Nie należy jednak oszczędzać na jakości, ponieważ taki zlewozmywak granitowy jest najbardziej dekoracyjnym elementem, który sprawia, że każda kuchnia nabiera szlachetniejszego wyrazu i wydaje się bardziej stylowa. Jeśli zdecydowaliśmy się na granit najlepiej jest dobrać całą zabudowę do niego. Chociaż, ze względu na, ogromną liczbę odcieni granitu, możemy dobrać taki ton, aby pasował do każdego koloru drewna. Dzisiejszy rozwój technologii sprawia, że nawet, ciężki w obróbce kamień jak granit, można dostosować do każdego wnętrza. Granit znalazł dzięki temu zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki, jak chociażby produkcja wyposażenia kuchni. Wytrzymałość granitu to jego niewątpliwa zaleta, jednak tylko po profesjonalnej obróbce możemy przez długie lata cieszyć się jego pięknem i monumentalnym wyglądem.

AtlasFiltri – włoska marka na naszym rynku

1 Comment

W naszym kraju dostępne są już w sprzedaży wysokiej jakości filtry do wody, włoskiej firmy Filtr wody Atlas FiltriAtlasFiltri. Produkty tej firmy charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania. Zaletą ich jest prawidłowa praca z ogólnie dostępnymi wkładami filtracyjnymi innych producentów (znormalizowane wysokości wkładów: 5 cali i 10 cali).

Z punktu widzenia osoby kupującej filtr do wody, istotne jest to, że w przypadku produktów AtlasFiltri otrzymuje się kompletne urządzenie z akcesoriami montażowymi (płytka do przymocowania filtra do ściany oraz wkręty mocujące). Kupując tego typu filtr, nie ma potrzeby dokupowania akcesoriów montażowych. Jest to bardzo wygodne roziązanie, ułatwiające dobór odpowiedniego filtra z potrzebnymi dodatkowymi elementami.

AtlasFiltri to znana na całym świecie firma, produkująca profesjonalne rozwiązania do uzdatniania wody pitnej. Cechą charakterystyczną produktów jest dbałość o detale – począwszy od podwójnych uszczelek w korpusach filtrów, poprzez zminimalizowane wymiary aż po instrukcje dostępne w wielu językach (w tym w języku polskim).

Filtry do wody firmy AtlasFiltri (Atlas Filtri).

Osmoza akwarystyczna – osmoza do akwarium

Możliwość komentowania Osmoza akwarystyczna – osmoza do akwarium została wyłączona

akwarium rybki filtr osmozaAkwaryści jak mało kto, muszą się mierzyć z problematyką uzdatniania wody. Mam tutaj na myśli świadomych i odpowiedzialnych akwarystów, którzy chcą dla swoich podopiecznych stworzyć warunki środowiskowe możliwie zbliżone do naturalnych (tzw. właściwy biotop).

Oczywiście najłatwiejszym wyborem jest hodowla ryb i roślin, które w naturze żyją w wodzie o podstawowych parametrach zbliżonych do wody kranowej. Jednak nie każdy akwarysta chce iść „na łatwiznę” :) Wiele osób najpierw decyduje się na wybór obsady zbiornika, następnie dobierają pod ich kątem zbiornik (liczy się litraż, wysokość itp). No i w końcu przychodzi moment przygotowania wody, a tu często jest problem.

W wodzie wodociągowej najczęstszymi zanieczyszczeniami są:

  • węglan wapnia (główny odpowiedzialny za twardość wody)
  • chlor
  • zanieczyszczenia sedymentacyjne (muł itp)

W wodzie czerpanej z własnych studni występują głównie:

  • węglan wapnia
  • żelazo rozpuszczone (dwuwartościowe)
  • azotany
  • mangan
  • bakterie
  • zanieczyszczenia sedymentacyjne

Akwaria słodkowodne przeciętnie sprawiają mniej problemów niż zbiorniki morskie, jednak odpowiedzialny akwarysta chcąc ustabilizować zbiornik utrzymując w nim właściwe parametry wody, staje niekiedy przed poważnym wyzwaniem. Metod uzdatniania wody (usuwania z niej niepożądanych zawiązków) jest kilka. Wodę przed wlaniem jej do zbiornika można uzdatniać korzystając z wielu aktywnych złóż. Dobrym przykładem jest zmiękczanie wody poprzez powolne przesączanie jej przez pojemnik na złoża, zasypany tzw. kwaśnym jonitem. Kolejnym przykładem może być ostateczna demineralizacja wody po filtrze odwróconej osmozy, przy użyciu złoża MB400.

Jednak przeciętny akwarysta nie przywiązuje szczególnej uwagi do takich rzeczy. Dobrze, jeżeli w akwarium nie wymienia całej wody a tylko podmienia ją częściowo :) Dobrze, jeżeli do tych podmian nie używa wody lanej bezpośrednio z kranu a odstawia ją na kilkanaście godzin, aby uwolnił się z niej chlor oraz wytrąciło się np, żelazo. Akwaryści którzy cierpią na brak czasu, mogą sobie pomóc, używając prostych filtrów do uzdatniania wody, które usuwają „w locie” zawarty w wodzie chlor i zanieczyszczenia stałe (sedymentacyjne). Filtr akwarystyczny to prosty i skuteczny zestaw specjalistycznych wkładów, które dodatkowo zmiękczają wodę (zawarty jest w nich kwaśny jonit). Tego typu urządzenie pozwala na szybkie pobranie wielu litrów czystej i miękkiej wody.

odwrócona osmoza akwarystycznaZupełnie inną generacją urządzeń stworzonych dla akwarystów, są filtry odwróconej osmozy. Filtry takie usuwają z wody zdecydowaną większość znajdujących się w niej związków, dzięki czemu woda staje się bardzo dobrym materiałem wyjściowym do samodzielnego ustalenia jej składu (poprzez dozowane makro i mikroelementów). Urządzenia osmotyczne używane są głównie przez osoby mające akwaria z biotopem w którym występuje woda miękka (np. południowa ameryka – SA) oraz przez osoby parające się akwarystyką słonowodną (morską). System RO (odwróconej osmozy) jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które w swoich mieszkaniach czy też domach, mają wodę z wieloma zanieczyszczeniami (np. azotany z wód gruntowych). Eliminuje twardość wody co predysponuje go do używania go w akwarystyce słonowodnej i słodkowodnej dla odpowiednich biotopów. Dopuszcza się jednocześnie mieszanie wody osmotycznej z wodą kranową, aby uzyskać wypadkowe parametry wody (odpowiednia twardość, pH itp). W związku z tym, że filtr osmotyczny usuwa z wody węglan wapnia, woda z takiego filtra ma odczyn pH mniejszy od wody wejściowej o 1-2 punkty.

Akwarystyczne filtry odwróconej osmozy charakteryzują się brakiem zbiornika magazynującego wodę (a tym samym ograniczeniem jej maksymalnej ilości). Są to urządzenia z reguły niezawodne i bardzo tanie w eksploatacji. W handlu oferowane są w wersjach z wydajnymi prefiltrami oraz zbudowane w oparciu o wkłady liniowe. Osoby zainteresowane odsyłam na stronę www.woda.com.pl do działu akwarystyka. Znaleźć tam można duży wybór filtrów osmotycznych przeznaczonych do celów akwarystycznych oraz spożywczych.

Zmorą akwarystów są bakterie, glony, grzyby itp mikroorganizmy. Skutecznym sposobem na nie wprowadzanie ich do zbiornika wraz z wodą używaną do podmian, jest sterylizacja takiej wody poprzez kontakt jej z promieniami UV (dokładniej z pasmem UV-C). Najlepszym rozwiązaniem jest albo dedykowana lapma UV albo system odwróconej osmozy z lampą UV. Są to produkty dość drogie, jednak zważywszy na ich skuteczność i koszty założenia i utrzymania wielu zbiorników, można przyjąć, że koszt zakupu jest akceptowalny (lampa UV to koszt zbliżony do ceny filtra kubełkowego).

Blue Taste Theme created by Jabox