Archive

For czerwiec, 2008

Jak dobrać filtr do wody? Część druga – filtry na całe domy i mieszkania

2 Comments

Uzdatnianie wody na całe domy i mieszkania:

W takim przypadku jak dobór odpowiedniego filtra na cały dom lub mieszkanie, istotna jest wydajność urządzenia, która musi być dobrana tak, aby nie powstało zbyt duże tłumienie ciśnienia w instalacji wodnej, co odbije się na komforcie korzystania z bieżącej wody oraz może wpłynąć na prawidłową pracę urządzeń typu pralka, zmywarka czy też kostkarka w lodówce.

Filtry wodne, dedykowane na całe instalacje wodne, skonstruowane są tak, aby w minimalnym stopniu powodowały spadki ciśnienia oraz aby wydajności uzdatnionej wody liczone w litrach, były możliwie duże, co pozwoli na komfortową ich eksploatację (długie okresy między wymianami materiałów zamiennych jak wkłady, złoża itp). Niestety coś za coś – takie filtry są sporo droższe od rozwiązań o mniejszych wydajnościach. Przykładowo, obudowa filtrów o małej wydajności, kosztuje kilkadziesiąt złotych a funkcjonalnie takie same obudowy, ale dedykowana na całe instalacje w dużych mieszkaniach i domach, kosztuje grubo ponad 100 zł.

Wkłady zamienne do filtrów dużej wydajności, mają również dłuższą żywotność – pozwala to na dłuższe ich użytkowanie.

W grupie urządzeń do filtracji wody w całym domu (w domyśle również w całym dużym mieszkaniu), znajdują się:

 • korpusy narurowe, nazywane również filtrami narurowymi czy też obudowami narurowymi
 • centralne urządzenia, dedykowane do selektywnego usuwania konkretnych zanieczyszczeń chemicznych
 • lampy UV o dużej wydajnościKorpus Big Blue BB narurowy

Korpusy narurowe to uniwersalne obudowy w których umieszcza się wkłady o różnym spektrum działania. Przykładowe wkłady to:

 • Sedymentacyjne (inaczej: mechaniczne): zatrzymują one nierozpuszczone w wodzie zanieczyszczenia o wielkości nie przekraczającej zdolności filtracji wkładu. Typowe dokładności filtrowania wkładów sedymentacyjnych, to: 1, 5, 10, 20, 50 i 100 mikronów. Wkłady wykonane są z włókniny polipropylenowej, sznurka polipropylenowego, celulozy lub poliestru.
 • Węglowe: wykonane z granulowanego węgla aktywowanego lub też ze sprasowanego węgla w postaci tzw. bloków węglowych. Wkłady te wyprodukowane są z aktywowanego węgla bitumicznego lub węgla z łupin orzechów kokosowych. Dodatkowo, niektórzy producenci poddają węgiel trawieniu kwasem, dzięki czemu zwiększa się zdolność adsorpcji. Wkłady węglowe usuwają z wody zanieczyszczenia organiczne, poprawiają smak i zapach wody, eliminują związki chloru i wiele innych zanieczyszczeń.
 • Odżelaziające: zawierają aktywne złoża redukujące poziom rozpuszczonego w wodzie żelaza.
 • Zmiękczające: zawierają aktywne złoża eliminujące z wody węglan wapnia i magnezu, które to związki odpowiadają za osadzanie się kamienia kotłowego w instalacjach wodnych i sanitarnych oraz w sprzęcie AGD mającym kontakt z wodą.

Centralne urządzenia można podzielić na:centralny zmiękczacz wody - zmiękczanie twardej wody

 • Centralne zmiękczacze: to systemy automatycznego zmiękczania wody. Filtry te dedykowane są przede wszystkim na domy i duże mieszkania oraz zakłady pracy. Gwarantują ciągłą pracę z krótkimi okresami przerw na automatyczną regenerację złoża zmiękczającego. Centralne stacje zmiękczania wody, to najlepsze rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia – mimo dość dużej ceny zakupu, bieżąca eksploatacja jest bardzo tania a skuteczność zmiękczania wody bardzo wysoka. Czołowym producentem urządzeń zmiękczających jest firma Tapworks, a popularne modele urządzeń to: NSC11ED, NSC17ED, NSC25ED i NSTA70UD1.
 • Centralne odżelaziacze: podobnie jak urządzenia zmiękczające, systemy te automatycznie usuwają z wody zanieczyszczenia do których są przeznaczone, czyli żelazo rozpuszczone w wodzie. Żelazo powoduje brunatne zacieki w instalacjach wodnych, na armaturze (zlewozmywaki itp) i ubraniach pranych w wodzie z dużą zawartością żelaza rozpuszczonego. Firma Tapworks oferuje urządzenia TAP960 i TAP1047, będące łatwymi w obsłudze, automatycznymi stacjami odżelaziania wody.
  Urządzenia TAP960 i TAP1047 posiadają dodatkowo możliwość usuwania z wody manganu.

Lampy UV, służą do biologicznej sterylizacji wody. Stosowane są do uzdatniania wody w której występują bakterie, wirusy, cysty, grzyby i inne żywe mikroorganizmy. Dobór lampy UV musi być poprzedzony dokładnym badaniem (laboratoryjnym) wody oraz musi być znane średnie, dobowe zużycie wody.

Promienie UV skutecznie niszczą mikroorganizmy, przy długości fali 253,7nm i natężeniu 3 tys. do 20 tys. mW*sek/cm2, a więc promieniowaniu nie widzialnym dla ludzkiego oka. Skuteczność promieniowania UV na mikroorganizmy, zależna jest od możliwości penetracji komórek przez energię promieni UV, na co wpływ ma m.in. odczyn pH wody oraz zawartość cząstek koloidalnych, powodujących dyspersję i absorpcję promieni.

Promieniowanie UV nie wpływa na skład fizyko-chemiczny wody.

W kolejnym artykule przedstawiamy zakres usuwania bakterii i wirusów z wody w ujęciu bardziej szczegółowym.

Jak dobrać filtr do wody? Część pierwsza

Możliwość komentowania Jak dobrać filtr do wody? Część pierwsza została wyłączona

Jeżeli już Drogi Czytelniku dojrzałeś (lub dojrzałaś – przez uproszczenie będę pisał w osobie męskiej), do zakupu filtra do wody, zadajesz sobie zapewne pytania „jaki filtr” lub „który filtr” czy też „która osmoza” itp. W kolejnych artykułach spróbuję Ci w tym pomóc :)

Który filtr wybrać? Jaki filtr wybrać? Którą odwróconą osmozę?

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytania:

 1. Czy uzdatniana ma być woda w całym domu lub mieszkaniu, czy też interesuje na s uzdatnienie wody w konkretnych punktach jej pobierania?
 2. Jaki poziom oczyszczenia wody jest nam potrzebny?
 3. Jak dużą kwotę możemy przeznaczyć na zakup urządzenia (lub urządzeń) do uzdatniania wody?

Typowe odpowiedzi na punkt pierwszy to:

 • Ma być uzdatniana woda w całym domu lub mieszkaniu
 • Ma być uzdatniana woda w konkretnych miejscach, np:
  • w kuchni (osobny filtr do zmywarki i osobny do wody pitnej)
  • w łazience (osobny filtr do kąpieli i osobny filtr do pralki)

Typowe odpowiedzi na punkt drugi to:

 • Usunąć z wody chcę tzw. zanieczyszczenia sedymentacyjne (mechaniczne), czyli piach, muł, szlam itp
 • Usunąć z wody chcę zanieczyszczenia organiczne, które powodują zły smak i zapach wody
 • Usunąć z wody chcę żelazo rozpuszczone, powodujące m.in. rdzawe zacieki
 • Chcę zmiękczyć wodę – mam twardą wodę. Wapń w wodzie powoduje m.in. osadzanie się kamienia kotłowego w czajniku i żelazku
 • Chcę usunąć z wody bakterie
 • Chcę usunąć z wody bakterie, wirusy i wszelkie inne mikroorganizmy
 • Chcę aby woda była czysta chemicznie – chcę z niej usuną przede wszystkim metale ciężkie
 • Chcę uzyskać wodę pitną prosto z kranu bez potrzeby gotowania

Na pytanie numer trzy każdy da inną odpowiedź :) Wiadomo, że najlepiej by było, gdyby filtr uzdatniający wodę był taki i rewelacyjny w działaniu. Niestety tak nie jest. W rzeczywistości jest tak, że wraz z większymi możliwościami uzdatniania przez urządzenie, idzie wyższa cena.

W kolejnych artykułach przedstawię przykładowe, typowe rozwiązania z szacunkowymi kosztami zakupu. Zastosuję podział na rozwiązania na całe domy i mieszkania oraz na produkty dedykowane do uzdatniania wody w miejscach ich pobierania. Dodatkowe informacje o doborze filtra do wody, można znaleść na stronie www.woda.com.pl.

Kuchnie wolnostojące dla kreatywnych

Możliwość komentowania Kuchnie wolnostojące dla kreatywnych została wyłączona

Zaprojektowanie kuchni marzeń, łączącej w sobie cechy funkcjonalności, wygody, estetycznego wyglądu nie jest rzeczą prostą. Trudno jest także nakreślić jakiekolwiek zasady rządzące tego rodzaju pracami. Projektowanie kuchni wymaga odpowiedniego zapoznania się z ofertą sklepów meblowych oraz wyboru produktu jak najpełniej dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Ponieważ wyobraźnia i twórcze działanie klienta nie mają granic, producenci mebli kuchennych proponują kuchnie wolnostojące. Mają one sprostać wymaganiom osób posiadających pomieszczenie kuchenne o nieregularnym kształcie lub też takich, które dysponują niewielką powierzchnią kuchenną.

Sklepy oferują szeroki wachlarz produktów: szaf skrzydłowych, szafek z szufladami, zestawów do wbudowania piekarnika, zlewozmywaka, czy kuchenki, komód oraz barów. Niemal wszelkie wymienione elementy występują także w wersji na kółkach, umożliwiającej ich swobodne przesuwanie.

Projektowanie kuchni z elementów wolnostojących posiada wiele zalet. Przy pomocy poszczególnych elementów zestawów wolnostojących wyposażyć można całą kuchnię, nie będąc jednocześnie ograniczonym do jednego wybranego modelu. Zestawy kuchenne do zabudowy charakteryzują się trudnością w zmianie ich położenia. Kuchnie wolnostojące oferują wiele możliwości, łącznie z popularnym w ostatnim czasie ustawianiu mebli tak, by zagospodarować wolną przestrzeń po środku kuchni. Łatwiej jest także, zważając na koszty, zmienić umeblowanie w kuchni zaprojektowanej na styl wolnostojący. Poszczególne elementy nie mają wygórowanych cen. Jest to cecha szczególnie istotna dla osób lubiących iść z duchem czasu.

Aby projektowanie twojej kuchni stało się przyjemną zabawą przejrzyj katalogi ofert mebli wolnostojących.

Jakie zlewozmywaki …

Możliwość komentowania Jakie zlewozmywaki … została wyłączona

Zlewozmywaki są obecnie jednym z kluczowych dodatków w każdej nowoczesnej kuchni. Można je uznać za jedno z najważniejszych urządzeń kuchennych. Przeważnie, choć i w tym względzie można zauważyć różne tendencje, stanowią centralne miejsce, tuż obok kuchenki gazowej, czy też elektrycznej. Taki układ jest po prostu, najzwyczajniej w świecie dla większości z nas najpraktyczniejszy (ergonomiczny).
By dobrać zlewozmywak do konkretnej kuchni, trzeba się nieźle nagłowić. Gdy nie zna się różnych typów tego typu urządzeń można się szybko pogubić. Każdy ze zlewozmywaków został pomyślany do innego rodzaju wnętrza. Jego kształt, wielkość i materiał wykonania można w dowolny sposób wybierać i mieszać ze sobą. Dzięki pojedynczym, niewielkim elementom można sprawić, że kuchnia będzie dobrze skomponowana i rozplanowana. Wyróżnia się zlewozmywaki jednokomorowe, 1,5 komorowe, dwukomorowe. O ogromnym wyborze zlewozmywaków możemy sami przekonać się na stronach internetowych oraz w tradycyjnych sklepach. Chcesz poznać różnice między zlewozmywakami? Koniecznie odwiedź jedną ze stron internetowych, poświęconej temu zagadnieniu. Zapraszamy do naszych sklepów internetowych : Zlewozmywak PL oraz Promar

Czy można pić wodę osmotyczną?

5 Comments

A jakże! Woda z systemu odwróconej osmozy jest jak najbardziej zdrowa i wbrew temu, co mówią potoczne opinie, nie jest wyjałowioną wodą destylowaną. Owszem, proces prawie całkowitej demineralizacji wody, jest możliwy do uzyskania przy pomocy membran osmotycznych, ale nie jest stosowany w filtrach renomowanych producentów. Producenci tacy mają na uwadze to, że nie jest wskazane spożywanie wody destylowanej i stosują w swoich filtrach membrany, które selektywnie przepuszczają wraz z cząsteczkami wody, pewne ilości minerałów. Dodatkowo filtry odwróconej osmozy takich firm jak UST-M, Aquafilter i kilku innych, w zestawie mają mineralizatory dolomitowe (ze złożami dolomitowymi, takimi jak wapń, potas, magnez i inne) nasycające wodę niezbędnymi dla ludzkiego organizmu minerałami, takimi jak:

 • Jony wapnia Ca2+ : 34mg/litr wody : Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, który wpływa na utrzymanie równowagi elektrolitów w organizmie. Wapń w ludzkim organizmie bierze udział w procesach krzepnięcia krwi, procesach związanych z przewodnictwem nerwowym, niezbędny jest do rozwoju układu kostnego oraz w wielu innych procesach.
 • Jony magnezu Mg2+ : 12mg/litr wody : Magnez bierze udział w procesach metabolicznych. Odgrywa ogromną rolę w dostawie energii do komórek organizmu, zwłaszcza do komórek nerwowych mózgu, które są bardzo wrażliwe na jego niedobór. Wspomaga pracę wielu narządów. Ułatwia usuwanie ołowiu z organizmu. Jest regulatorem układu nerwowego – działa uspokajająco. Wzmacnia tętnice i stymuluje układ immunologiczny.
 • Jony sodu Na+ : 22mg/litr wody : Sód odpowiada za utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego w organizmie oraz za równowagę kwasowo-zasadową. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów.
 • Jony potasu K+ : 8,5g/litr wody : Potas reguluje równowagę wodną w organizmie, utrzymuje prawidłowy rytm serca, wpływa na dotlenienie mózgu oraz pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii. Jest niezbędny w procesie syntezy białek.
 • Jony węglanowe CO2- 3 : 10mg/litr wody : Jon węglanowy bierze udział w równowadze węglanowej organizmu, czyli współdziałaniu wody z dwutlenkiem węgla.
 • Jony siarczanowe SO2- 4 : 0,3mg/litr wody : Jon siarczanowy jest niezbędny w gospodarce regulacji azotem, aktywuje enzymy odpowiedzialne za przemianę materii i tłuszczów, wpływa na procesy proteinowe.
 • Jony chlorkowe Cl- : 0,8mg/litr wody : Jon chlorkowy jest jednym z głównych składników płynów w organizmie. Wpływa na utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego oraz równowagę kwasowo-zasadową.
 • Jony fluorkowe F- : 0,06mg/litr wody : Jon fluorkowy wpływa m.in. na kondycję zębów, zapobiegając zmianom próchniczym.Picie wody z kranu, czysta woda z osmozy

Z powyższych informacji można wyciągnąć wniosek, że spożywanie wody z systemu odwróconej osmozy jest nie dość, że nieszkodliwe, to wręcz wskazane. Biorąc pod uwagę również to, że woda uzdatniona przez membranę znajdującą się w systemie RO (Reverse Osmosis – Odwrócona Osmoza), jest prawie całkowicie pozbawiona bakterii i wirusów, można przyjąć, że jest bezpieczna do picia bezpośrednio z kranu. Jednak całkowitą pewność daje dodatkowa sterylizacja wody promieniami UV (UV-C, długość fali elektromagnetycznej 280nm-100nm), która eliminuje z wody wszelkie mikroorganizmy w zakresie do 99,999%.

Filtr odwróconej osmozy

22 Comments

Opisywane we wcześniejszym artykule zjawisko odwróconej osmozy, jest wykorzystywane w niektórych systemach uzdatniania wody. Są to tzw filtry osmotyczne. Do nazwania filtrów uzdatniających wodę tą metodą, używa się również innych określeń, m.in.: filtry molekularne, hiperfiltracja, nanofiltracja, mikrofiltracja, ultrafiltracja, grand water, filtry odwróconej osmozy i inne. Wszystkie te określenia można sprowadzić do jednego wspólnego mianownika, a mianowicie do filtra uzdatniającego wodę przy użyciu mechanizmu odwróconej osmozy.

Filtry osmotyczne wykorzystują do swojego działania membrany osmotyczne, czyli półprzepuszczalne membrany, które przepuszczają cząsteczki o wielkości mniejszej niż 0,0001 mikrona, czyli w praktyceMembrana osmotyczna, membrana do odwróconej osmozy, przekrój membrany zatrzymują zanieczyszczenia stałe i rozpuszczone w wodzie oraz mikroorganizmy (bakterie i wirusy) w zakresie do 99%. Membrany te z racji gęstości struktury, muszą być podczas pracy obficie przepłukiwane, ze względu na ryzyko ich trwałego uszkodzenia, poprzez zapchanie mikroporów membrany zanieczyszczeniami.

Najbardziej znanymi producentami membran osmotycznych, przeznaczonych do systemów uzdatniania wody metodą odwróconej osmozy, są firmy Filmtec, Applied Membranes i GE Osmonic. Wielu dużych producentów filtrów do wody, konfekcjonuje też na własnych liniach produkcyjnych membrany osmotyczne, z materiałów danego producenta. Przykładowo, producent filtrów do wody, firma UST-M, produkuje membrany z materiałów firmy Filmtec.

Odwrócona osmoza

1 Comment

Co to jest tzw. „Odwrócona osmoza” ? W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to mechanizm osmozy występujący w naturze z tą różnicą, że działający w przeciwnym kierunku.

Zatem co to jest „Osmoza” ? Od wyjaśnienia tego zjawiska zaczniemy :)

Jest to zjawisko przenikania cząsteczek, atomów i jonów z roztworu o większym ich stężeniu do roztworu o mniejszym ich stężeniu. Jest to logicznie wytłumaczalna zasada obecna w środowisku naturalnym. Istotnym elementem biorącym udział w procesie osmozy, jest półprzepuszczalna membrana (np. skóra człowieka). Membrany półprzepuszczalne charakteryzują się zdolnością do przepuszczanie jednych cząsteczek i zatrzymywania innych (decyduje tutaj wielkość cząsteczki). Ze zjawiskiem osmozy związane jest pojęcie ciśnienia osmotycznego. Uogólniając, jest to ciśnienie spowodowane przez dążenie układu do wyrównania stężeń w roztworach znajdujących się po przeciwnych stronach membrany.

Odwrócona osmoza, to jak sama nazwa zjawiska sugeruje, proces odwrotny do zjawiska naturalnej i spontanicznej osmozy. Dokładnie mówiąc, to przenikanie cząsteczek, atomów i jonów z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o większym stężeniu – czyli odwrotnie niż to wynika z logiki. Może i nie jest to logiczne, ale jest to jedna z najskuteczniejszych metod uzdatniania wody, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę stosunek kosztów do możliwości. Wykorzystując ciśnienie z instalacji wodnej, doprowadza się do powstania ciśnienia osmotycznego na błonie membrany osmotycznej. Jednak w systemie odwróconej osmozy, odwrotnie niż to ma miejsce w naturze, pierwiastki przenikają z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o większym stężeniu. Specjalna konstrukcja membrany osmotycznej, pozwala na uzyskanie efektu, że w wyniku przenikania przez nią wody kranowej, odseparowane zostają z niej wszelkie zanieczyszczenia w stopniu aż do 99%. Zagęszczone zanieczyszczenia są odprowadzane do kanalizacji (retentat) a oczyszczona woda odprowadzana jest osobnym ujściem z wyjścia membrany osmotycznej.

Uzdatnianie wody

2 Comments

Wiele osób uważa, że nie jest im potrzebny żaden filtr do wody – według nich, woda płynąca z kranu, jest przecież czysta – uzdatniana jest w końcu przez lokalne zakłady wodociągowe. Jest to częściowa prawda – tzn, przedsiębiorstwa wodociągowe faktycznie są zobligowane do uzdatniania wody do poziomu zgodnego z normami, narzuconymi przez przepisy prawa. Aktualnie jest to Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, z dnia 19.11.2002 r. (pobierz rozporządzenie). Należy jednak pamiętać o tym, że woda od zakładów wodociągowych do odbiorców, płynie rurami. Rury te, niejednokrotnie są w opłakanym stanie. Woda płynąca przez rury przesyłowe, ulega wtórnemu zanieczyszczeniu. W przypadku, gdy rura przesyłowa ulega uszkodzeniu w wyniku którego część wód gruntowych dostaje się do wodociągu, istnieje zagrożenie skażenia wody substancjami bardzo szkodliwymi dla ludzkiego organizmu (pestycydy, związki azotu, arsen będący składnikiem niektórychbrudna woda - uzdatnianie - osmoza - filtrowanie wody preparatów służących ochronie roślin, kadm uwalniający się z nieszczelnych ścieków, ołów – trafiający do gleby w podobny sposób jak kadm i wiele innych). Oczywiście nie wszędzie znajdują się rury przesyłowe w opłakanym stanie i co wynika z tego, woda dopływająca do odbiorcy, nie wszędzie jest mocno zanieczyszczona – jednak należy brać pod uwagę kolejny aspekt uzdatniania wody, przez zakłady wodociągowe, a mianowicie dopuszczalne ilości poszczególnych pierwiastków w wodzie spożywczej. Przykładowo, wiele osób narzeka na tzw. „twardą wodę” co objawia się osadzaniem kamienia np. w czajniku. Węglan wapnia – główny winowajca w takich przypadkach – może zgodnie z wcześniej wymienionym aktem prawnym, występować w wodzie w bardzo szerokim zakresie. Dopuszczalny zakres „twardości ogólnej” wody to, od 3 do 28 st. niemieckich (60 – 500 mg CaCO3 / 1 litr wody). Wynika z tego, że dostawca wody może zgodnie z przepisami, dostarczać wodę bardzo twardą, co powodowało będzie osadzanie się kamienia kotłowego w instalacjach CO i na sprzęcie AGD (czajniki, zmywarki, pralki itd). Pomijając już fakt, większych kosztów eksploatacji sprzętu AGD (większe zużycie detergentów i częstsze naprawy), należy pamiętać o tym, że taką wodę spożywamy, co nie bez znaczenia jest dla naszych organizmów. Przykładowo, kamienie nerkowe powstają m.in. z powodu spożywania wody twardej (podwyższony poziom wapnia we krwi).

W przypadku gdy posiadamy własne ujęcie wody, zasadność posiadania systemu do uzdatniania wody, występuje ponad wszelką wątpliwość. Zmienność parametrów fizyko-chemicznych i przede wszystkim biologicznych wody, powinna skłonić domowników do zakupu stosownego urządzenia.

Firmy specjalizujące się w dostarczaniu systemów do uzdatniania wody, posiadają w swoich ofertach urządzenia uzdatniające wodę metodą odwróconej osmozy. Systemy odwróconej osmozy, nazywane w skrócie „osmozami”, gwarantują otrzymanie wody pitnej, nawet w tak skrajnych przypadkach, jak radioaktywne skażenie wody. Więcej o systemach osmotycznych można przeczytać tutaj: odwrócona osmoza.

Blue Taste Theme created by Jabox